Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bulaşık Makinesi

Yardım Merkezi

SSS

Bulaşık makinenizi düzenli olarak temizlemek cihazınızın ömrünü uzatır ve performansını artırır. İç ve dış yüzeylerin yanı sıra atık filtresi ve su püskürten pervaneler temizlenmesi gereken parçalar arasındadır. Bulaşık makinenizin iç ve dış yüzeylerini nemli bir bezle ya da yumuşak bir süngerle temizleyebilirsiniz. Son olarak, bulaşık makinenizi ayda bir kez deterjansız ve yüksüz olarak çalıştırarak sıcak suyun tüm parçaları temizlemesini sağlayabilirsiniz.

Bulaşık makinenizin pervaneleri ya da su püskürtme kolları zamanla kirlenerek tıkanabilir. Bu nedenle pervane temizliği ihmal edilmemelidir. çamaşır makinesinin pervane temizliğini yapmak için aşağıda önereceğimiz adımları izleyebilirsiniz.

 

Pervane temizliği için makinenizi düğmesinden kapatın. Kapağı açıp üst sepetin altında bulunan pervaneyi, dişli plastik parçasından sola doğru çevirerek çıkartın. Alt sepeti çektiğinizde göreceğiniz pervaneyi dikkatlice çekerek çıkartın.

 

Pervaneleri musluk altında yıkayarak deliklerini kürdan yardımıyla temizleyin.

 

Üst sepetin altındaki pervaneyi bağlantı yerine oturttuktan sonra dümene benzeyen plastik parçayı sağa doğru sıkılaşana kadar döndürün. Alt sepetin altındaki pervaneyi yuvasına oturtup hafif ittirdiğinizde yerine takılacaktır.

 

Ürününüzde tavan pervanesi varsa makinenizin en üst kısmındaki tavan pervanesini hafifçe yukarı doğru bastırıp sola doğru çevirerek çıkartın, temizlediken sonra yuvasına oturtup yukarı doğru hafifçe bastırın ve sağa doğru sıkılaşana kadar çevirin. Makineyi tekrar çalıştırın.

Bulaşık makinenizde sadece bulaşık makineleri için üretilen temizlik malzemelerini kullanmanız gerekir. Granüllü ya da toz formda olan deterjanları, tablet ya da jel paketleri ve sıvı deterjanları bulaşık makinenizde kullanabilirsiniz. El sabunu, çamaşır suyu, limon gibi kimyasallar ve diğer maddeler makinenize zarar verebilir. En iyi yıkama ve kurutma performansı için her zaman çamaşır makinesi parlatıcısı ve tuzu kullanmanız gerekir.

Bulaşıklarınızdan arta kalan kirler zamanla makine içerisinde birikir ve tıkanmaya sebep olarak bulaşık makinenizin performansını düşürebilir. Bulaşıklarınızı makineye koymadan önce üzerlerindeki kirleri sıyırarak ağır kir ve kalıntılardan arındırmanız gerekir. Kir sensörlerine sahip makinelerde bulaşıklarınızı sudan geçirmeniz önerilmez. Bu önlem, kirlerin çamaşır makinesinin içinde birikmesini önleyecektir. Ayrıca bulaşık makinenizin iç kısmı ve filtresi başta olmak üzere yıkanabilir tüm parçaları düzenli olarak temizleyerek cihazınızdan daha iyi bir performans alabilirsiniz.

 

Deterjan tercihi ve makine içi bulaşık yerleşimi:

Deterjan tercihiniz de bulaşık makinenizin performansını doğrudan etkiler. Bulaşık makinesi için özel olarak üretilmiş deterjanlar dışındaki temizleyiciler cihazınızda performans kaybına ve arızalara neden olabilir. Sadece bulaşık makinelerinde kullanılmak üzere üretilmiş deterjan, parlatıcı ve tuz kullanmanız gerekir.

 

Bulaşık makinenizden daha iyi bir performans almak istiyorsanız bulaşıkların dizilimine de dikkat etmeniz gerekir. Bulaşıklarınızın arasında sağlıklı bir hava ve su dolaşımına yetecek kadar boşluk bırakmanız gerekir. Ayrıca düzenli bakım yaptırarak küçük arızaların daha büyük sorunlara dönüşmesini engelleyebilir ve makinenizin ömrünü uzatabilirsiniz.

Cam bulaşıklarınızın zamanla parlaklıklarını kaybederek bulanıklaşmasının birkaç sebebi olabilir. Bunlardan ilki makine temizliğidir. Bulaşıklarınızdan kalan yemek artıkları zamanla makinenizin iç kısımlarında, kapısında ve filtrelerde kirli ve yağlı bir yüzey oluşturur. Bu kirler makinenize ve bulaşıklarınıza yayılarak temizliğe engel olabilir. Bu da bulaşıklarınız üzerinde lekelerin oluşması anlamına gelir. Kirler ve lekelerden kurtulmak için bulaşık makinenizi ve filtrenizi düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Bazı Arçelik çamaşır makinesi modellerinde bulunan "Kendi Kendini Temizleme" özelliğini ayda bir kez kullanarak makinenizi temiz tutabilirsiniz.

 

Şebeke suyunun sert olması da cam bulaşıklarınızda bulanıklaşmaya neden olabilir. Kullanma kılavuzundaki yönlendirmeleri takip ederek, bulaşık makinenizin su sertlik ayarını yapabilirsiniz. En iyi performans için su sertlik ayarını bulaşık makinesi tuzuyla desteklemeniz gerekir. Bulaşık makinesi tuzu, suyu yumuşatır ve camlardaki bulanıklaşmanın önüne geçer. Sertlik ayarı ve bulaşık tuzu kadar parlatıcı da bulaşıklarınızın ilk günkü parlaklığını korumaları için son derece önemlidir.

 

Otomatik Bardak Koruma Sistemi" bulunan Arçelik bulaşık makinesi modelleri, suyun sertlik derecesini otomatik olarak algılar ve camlarınız için en uygun seviyeye getirir. Bu sayede bardaklarınız su sertliğinin olumsuz etkilerinden korunur ve ömürleri 20 kata kadar uzar. Ayrıca "Ekstra Parlaklık" özelliği bulunan Arçelik bulaşık makineleri, yıkama sonrasında 10 dakikalık ek bir kurutma ve buhar uygulamasıyla bulaşıklardaki su damlalarını yok ederek leke oluşumunu önler.

general-cta-image

Senin için buradayız!

İster ürün tavsiyesine ihtiyacınız olsun, ister servis araması yapın veya sadece geri bildirimde bulunmak isteyin - biz sizin için buradayız.

0850 210 0 888 7/24 Çağrı Destek Merkezi

Whatsapp Destek Hattı

0544 444 0 888