Fırın

Fırınım yemeklerin her yerini eşit pişirmiyor. Sorun ne olabilir ve nasıl çözebilirim?

Fırındaki hava dolaşımının sorunsuz olması, ideal pişirme için en önemli unsurlardan biridir. Hava dolaşımına engel olan nedenler ise farklılık gösterebilir. Örneğin bu nedenlerden biri, farklı pişirme yöntemleri ya da daha kolay bir temizlik için fırınınızın içinde alüminyum folyo kullanmanız olabilir. Özellikle fırının en alt rafında kullanılan alüminyum folyo, ısıyı geri yansıtarak fırın içindeki ısı ve hava akışının kontrol edilmesini zorlaştırır. Bu da yemeklerin eşit oranda pişmemesine yol açabilir.

Hava dolaşımını engelleyen bir diğer neden de fırını, kapasitesinden fazla doldurmanız olabilir. Aksayan hava akımı, fırınınızın bazı alanlarının diğer bölgelere göre daha sıcak olmasına yol açabilir. Bu da yemeğinizin farklı kısımlarının farklı oranda pişmesine neden olabilir. Fırınınızın bir seferde pişirebileceği yemek miktarını kullanım kılavuzundan öğrenerek bu sorunun önüne geçmeniz mümkündür.

Fırın tepsi ve ızgaralarının fırın içinde düz bir şekilde konumlandırılması ise eşit pişirmeye yardımcı olur. Tepsi ve pişirme kaplarının doğru yerleşimi hakkında detaylı bilgiye fırınınızın kullanım kılavuzundan ulaşabilirsiniz.

Fırınım çalışırken duman çıkarıyor. Sorun ne olabilir ve nasıl çözebilirim?

Fırınınızı ilk kez çalıştırıyorsanız çıkan dumanın kaynağı, üretim sürecinde fırınınızın içerisinde kalan yağ ve koruyucu madde kalıntıları olabilir. İlk kullanımda bu kalıntıların yanarak duman oluşturması normaldir. Duman oluşumu sonraki kullanımlarda da devam ediyorsa sorun, fırınınızın içerisinde kalan yemek kalıntıları ve yağlar olabilir. Fırınınızı düzenli olarak temizleyerek bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

Düzenli fırın temizliği yapmanıza rağmen üründen yoğun ve koyu renkte duman çıkmaya devam ediyorsa fırınınızı hemen kapatmalı ve size en yakın yetkili servise başvurmalısınız.

Fırın nasıl temizlenir?

Fırında biriken kirler, sonraki kullanımlarda yanarak kötü kokulara, fırınınızın içerisinde zorlu lekelere ve dumana neden olabilir. Bu gibi sorunların üstesinden gelebilmek, ürünün kullanım ömrünü uzatmak, beklenmedik sorunlarla karşılaşma ihtimalini düşürmek ve fırın performansını korumak için çözüm, fırınınızı düzenli olarak temizlemektir.

Fırın temizliğine başlamadan önce kazaları engellemek için fırınınızın fişini prizden çekmelisiniz. Fırınınızın iç ve dış yüzeylerini aşındırıcı olmayan bir deterjan ve yumuşak bir bez ya da süngerle silerek fırın temizliğini yapabilirsiniz.