Elektrik Süpürge

Elektrikli süpürge ile neleri süpürmemeliyim?

Büyük, sert ve köşeli nesneler süpürgenize zarar verebilir ya da makinenizin tıkanmasına neden olabilir. Bu sebeple tadilat kalıntıları, alçı tozu, toplu iğne, saç tokası gibi nesneleri süpürmemelisiniz. Eğer süpürgenizde ıslak kullanım özelliği yoksa sıvılar, makinenizin elektronik aksamlarına ve motoruna zarar verebileceğinden ıslak yüzeyleri süpürmekten de kaçınmalısınız.

Elektrikli süpürgem kullanım sırasında beklenmedik şekilde duruyor. Sorun ne olabilir ve nasıl çözebilirim?

Elektrikli süpürgeler, cihaza zarar gelmesine yol açacak bir durumla karşılaştıklarında otomatik olarak kapanabilir. Örneğin toz torbasının ya da haznesinin, kapasitenin üstünde dolu olması, makinenizin fazla ısınmasına neden olur. Bu ısı makineye zarar verebileceğinden süpürgeniz çalışmayı durdurabilir. Bu gibi durumlarda süpürgenizi fişten çekmeli, torbasını değiştirmeli ya da haznesini temizlemelisiniz.

 

Süpürge filtrelerinin kir ve toz nedeniyle tıkanması da cihazınızın kendi kendine kapanmasına neden olabilir. Bazı süpürge modellerinde birden çok filtre olabilir. Elektrikli süpürgenizin kullanım kılavuzuna bakarak filtrelerin yerlerini öğrenebilirsiniz. Filtreyi söktükten sonra musluk altında yıkamalı ve tamamen kuruduktan sonra yerine yerleştirmelisiniz. Toz torbası ya da haznesi de dâhil olmak üzere süpürgenize ait tüm parçaları, doğru şekilde yerleştirdiğinizden emin olduktan sonra süpürgenizi çalıştırabilirsiniz.

 

Bu işlemlere rağmen sorunun devam etmesi, üründe teknik bir arıza olduğu anlamına gelebilir. Bu durumda size en yakın yetkili servise başvurmalısınız.
Filtreler elektrikli süpürgenin neresinde bulunur?
Elektrikli süpürgelerde filtreler genellikle motorun giriş ve çıkış kısımlarında yer alır. Ancak bu durum bazı modellerde farklılık gösterebilir. Süpürgenizde filtrelerin nerede olduğunu, makinenizin kullanım kılavuzundan öğrenebilirsiniz.
Elektrikli süpürge nasıl temizlenir?
Süpürge temizliği, kullandığınız süpürge çeşidine göre farklılık gösterir. Toz torbalı süpürge kullanıyorsanız ve torba doluysa çıkarıp yenisiyle değiştirmelisiniz. Toz hazneli bir süpürge kullanıyorsanız hazneyi tamamen boşalttıktan sonra süpürgenizin filtresini nemli bir bezle temizleyebilirsiniz.
Elektrikli süpürgemin toz torbasını ne sıklıkta değiştirmeliyim?
Toz torbasının dolu olması, süpürgenizin performansını olumsuz etkiler. Dolu olduğu halde değiştirilmeyen toz torbaları, makinenizin parçalarına ve motoruna zarar verebilir. Süpürgenizin çekiş gücünün azaldığını fark ettiğinizde ya da süpürgenizin torba doluluk ikaz ışığı yandığında toz torbanızı değiştirmelisiniz.
Elektrikli süpürge toz torbası nasıl değiştirilir?
Elektrikli süpürgelerde toz torbası değişimi, üretici ve modele göre farklılık gösterir. Süpürgenizin üreticisi ve modeli ne olursa olsun toz torbasını değiştirme işleminden önce olası kazaları önlemek için süpürgenizin fişini prizden çekmelisiniz. Süpürgenizin torbasını değiştirmek için kullanım kılavuzunuzdaki yönlendirmeleri takip edebilirsiniz.
Süpürgemin kablosu tamamen toplanmıyor. Sorun ne olabilir ve nasıl çözebilirim?

Süpürgeniz çek-bırak özelliğine sahipse kabloyu sonuna kadar çekmeli ve bırakmalısınız. Kablo sarıcı özelliği olan bir süpürge kullanıyorsanız kabloyu sonuna kadar çekmeli ve sarma düğmesine basmalısınız. Süpürge kablosunun bir kısmı toplanıyor ancak tamamı toplanmadan duruyorsa kabloyu tekrar çekip bırakmayı deneyebilirsiniz.

 

Bu yöntemlere rağmen sorun devam ediyorsa size en yakın yetkili servise başvurabilirsiniz.

Süpürgemin emiş gücü azaldı. Sorun ne olabilir ve nasıl çözebilirim?

Elektrikli süpürgelerde emiş gücünün düşmesi en sık görülen sorunlardan biridir ve bu problemin farklı nedenleri olabilir. Bu sorun, genellikle kendi başınıza çözebileceğiniz bir durumlardan kaynaklıdır.

 

Emiş gücünün azalmasının nedenlerinden ilki, makinenizin toz torbası ya da haznesinin dolmasıdır. Toz torbasını değiştirerek ya da toz haznesini temizleyerek bu sorunu çözebilirsiniz.

 

Filtrelerin kir ve tozdan tıkanması da emiş gücünün azalmasına sebep olan bir diğer nedendir. Bu durumda süpürgenizin filtre temizliğini yapmalısınız.

 

Eğer sorun bu nedenlerden kaynaklanmıyorsa süpürgenizin hortumuna ya da borusuna bir cisim sıkışmış ve tıkanıklığa yol açmış olabilir. Süpürgenizi, kullanım kılavuzunda belirtildiği şekilde temizleyerek tüm bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

 

Bu yöntemlere rağmen sorun devam ediyorsa size en yakın yetkili servise başvurmalısınız.
Toz torbalı elektrikli süpürge modellerinin avantajları nelerdir?
Toz torbalı elektrikli süpürge modellerinin sunduğu en büyük avantaj, pratikliktir. Kapalı bir forma sahip olan toz torbaları, değişim sırasında toz ve kirlerin etrafa saçılmasını engeller. Süpürgenizin toz torbası dolduğunda kolaylıkla yerinden çıkarıp atabilir ve yenisiyle değiştirebilirsiniz.
Toz torbasız elektrikli süpürge modellerinin avantajları nelerdir?
Toz torbasız elektrikli süpürge modellerinde kir ve tozlar makinenin haznesinde birikir. Bu makinelerde değiştirilmesi gereken bir torba bulunmaz. Bu durum sizi toz torbası maliyetinden kurtarır.
Evcil hayvanların bulunduğu evlerde hangi süpürgeler tercih edilmeli?
Evcil hayvanların tüyleri, toz torbasız elektrikli süpürge modellerinde hazne aralarına sıkışıp süpürgeyi tıkayabilir. Bu nedenle evcil hayvanınız varsa toz torbalı modelleri tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.
Kablosuz süpürgem şarj olmuyor. Sorun ne olabilir ve nasıl çözebilirim?

Kablosuz süpürgeniz şarj olmuyorsa ilk kontrol etmeniz gereken noktalar; elektrik prizi, süpürgenin adaptörü ve şarj ünitesidir. Kontrol için süpürgenizi prize takmalı ve adaptörün ya da şarj ünitesinin üzerindeki ışıkların yanıp yanmadığına bakmalısınız. Eğer ışıklar yanmıyorsa priziniz, adaptörünüz ve şarj ünitenizden en az birinde sorun var demektir. Bu durumda süpürgenizi başka bir prize takarak kontrol etmeli, aynı durum devam ediyorsa en yakın yetkili servise başvurmalısınız.

 

Süpürgenizin şarj olmamasının bir diğer nedeni, kablosuz süpürge modellerinde bulanan batarya olabilir. Bilgisayarınız ya da cep telefonunuzun bataryası gibi bu bataryanın da bir ömrü vardır. Eğer evinizdeki şarjlı elektrikli süpürge 10 yıldan daha eskiyse bataryasının ömrü tükenmiş olabilir. Bu durumda en yakın yetkili servise başvurarak neler yapılabileceğini öğrenebilir ya da süpürgenizi yenileyebilirsiniz.
Elektrikli süpürgemde ne tür toz torbası kullanmalıyım?

Toz torbalarının modelleri ve boyutları, elektrikli süpürgenizin üreticisi ve modeline göre farklılık gösterir. Makinenizin herhangi bir zarar görmemesi için sadece süpürgenizin modeline uygun olan, yetkili servislerden edindiğiniz toz torbalarını tercih etmelisiniz. Standartlara uymayan toz torbalarının süpürgenizin performansını düşürebileceğini, hatta patlayarak cihazınıza zarar verebileceğini unutmamalısınız.

Toz torbalarını birden fazla kere kullanabilir miyim?
Toz torbaları, hava akımına izin veren gözenekli bir maddeden üretilir. Kullanım sonrası toz torbasını boşaltsanız bile bu gözenekler toz ve kirlerle tıkanmış olacaktır. Toz torbalarını birden fazla kere kullanmak kısa vadede süpürgenizin temizleme performansının düşmesine, uzun vadede ise makinenizin zarar görmesine neden olabilir. Bu sebeplerden dolayı toz torbalı elektrikli süpürge modellerinde, toz torbalarını sadece bir kez kullanmalısınız.
Bir halının temizlenmesi için kaç kez süpürülmesi gerekir?
Bu durum halının kıl uzunluğuna, kir önleyen özelliklerine ve kirlilik seviyesine göre değişiklik gösterir. Gözle görülen kirleri süpürdükten sonra süpürgenizi halının üzerinden orta hızda 2-3 kez ileri geri geçirerek derinlemesine bir temizlik sağlayabilirsiniz.
Halı süpürürken makinemin başlığını ileri-geri hareket ettirmekte zorlanıyorum. Bu işlemi kolaylaştırmak için yapabileceğim bir şey var mı?

Halı süpürürken zorlanıyorsanız öncelikle makinenizin başlığının üzerindeki ayar mandalının “Halı” konumunda olduğuna emin olmalısınız. Bu konumda, başlığın fırçaları içeri çekilir ve sürtünme azalır. Bu yöntem yeterli gelmezse makinenizin tutma sapının üzerindeki hava kanalını açarak emiş gücünü geçici olarak düşürebilirsiniz. Emiş gücünü düşürmek için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise makinenizin üzerinde bulunan emiş gücü ayar düğmesinden yararlanmaktır. Bu düğmeyi saat yönünün tersine çevirerek süpürgenizin emiş gücünü azaltabilirsiniz.

Temizlik sırasında süpürgem neden ısınıyor?

Elektrikli süpürgelerde ısınma, en sık görülen sorunlardan biridir ve bu sorun genellikle kendi başınıza çözebileceğiniz durumlardan kaynaklıdır.

 

Dolu bir toz torbası ya da haznesi, kirlenmiş ve tıkanmış filtreler, süpürgenizin emiş gücünü düşürdüğü gibi aşırı ısınmasına da neden olabilir. Toz torbasını değiştirerek ya da toz hanesini ve filtreleri temizleyerek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Ayrıca bazı modeller, diğer süpürgelere göre daha çok ısınabilir ve bu durum, süpürgenin performansını etkilemez. Sıcaklık sınır değerleri aşıldığında ise cihaz kendini korumaya alır ve çalışmayı durdurur.