Aspiratör - Davlumbaz

Aspiratörümün / Davlumbazımın çekim gücü azaldı. Sorun ne olabilir ve nasıl çözebilirim?

Aspiratörünüzün ya da davlumbazınızın çekim gücünün azalmasının farklı sebepleri bulunur. Bu nedenlerden ilki, tıkanmış filtreler ya da havalandırma sistemi olabilir; çünkü aspiratör ve davlumbazlar kısa sürede yağ ve kirlerle kaplanabilir. Bu da aspiratörün ya da davlumbazın performansının düşmesine neden olur. Temizlik ise ürünün performansını koruması bakımından önemli olduğu kadar sağlığınız için de önemlidir; çünkü temizliği ihmal edilen bir aspiratör ya da davlumbaz, yangın tehlikesi oluşturabilir. Temizlik sonrası problem hâlâ devam ediyorsa ürününüzün motoru arızalanmış olabilir. Motor ve diğer çıkarılamayan parçalardaki sorunlar için en yakın yetkili servise başvurmalısınız.

 

Aspiratörünüz ya da davlumbazınız, çekim gücü sorunu yaşamamasına rağmen havayı dilediğiniz gibi emmiyorsa sorun, kapasitesi ya da cihazınızın konumu olabilir. Aspiratör ya da davlumbaz alırken ocağınızın ve mutfağınızın büyüklüğünü göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca ocakla cihaz arasındaki mesafe de çekim gücünü etkileyen unsurlardan biridir. Ocakla arasındaki uzaklık arttıkça aspiratörün çekebildiği hava miktarı da azalır. Daha iyi bir performans için ocakla cihazınız arasında 65 cm boşluk bırakmanız idealdir.

Aspiratörümün / Davlumbazımın karbon filtresini nasıl ve ne sıklıkla değiştirmeliyim?

Karbon filtreler zamanla doygunluğa ulaşır ve yıkanarak tekrar kullanılamadıklarından yenisiyle değiştirilmeleri gerekir. Aspiratörünüzde karbon filtre bulunuyorsa ortalama 4 ayda bir değiştirmelisiniz. Bu süre, kullanım sıklığınıza göre kısalabilir.

Aspiratörümün / Davlumbazımın metal filtresini nasıl ve ne sıklıkla temizlemeliyim?

Metal filtrede biriken yağlar, katmanlar oluşturarak temizlik yapmanızı zorlaştırabilir. Kirleri yumuşatmak için deterjan ya da yağ sökücü döktüğünüz bir kabı sıcak suyla doldurup filtreyi bir süre bu kabın içinde bekletebilirsiniz. Sonrasında filtreyi sünger ya da yumuşak bir fırçayla temizleyebilirsiniz. Ayrıca bu filtreyi, bulaşık makinesinde de yıkayabilirsiniz. Yıkama sonrasında, filtreyi yerine takmadan önce tamamen kuruduğuna emin olmalısınız.

 

Metal filtreyi 2 ayda bir temizlemelisiniz. Kullanım sıklığınıza göre bu süre kısabilir.

Aspiratör / Davlumbaz nasıl temizlenir?

Özellikle sık kızartma yapıyorsanız aspiratörünüzde ya da davlumbazınızda yağ ve kir kalıntıları kısa sürede birikebilir. Oluşan yağ ve kirlerden kurtulmak için aspiratör ya da davlumbaz temizliğini düzenli olarak yapmak, cihazınızın daha iyi performans göstermesini ve daha uzun süre sorunsuz çalışmasını sağlar. Bunun yanı sıra düzenli temizlik, aspiratör ve davlumbazlarda yağ ve kir kalıntıları nedeniyle oluşabilecek yangın tehlikesinin de önüne geçer.

 

Temizliğe başlamadan önce, oluşabilecek kazaları engellemek için cihazın fişini prizden çekmelisiniz. Aspiratörünüzün ya da davlumbazınızın iç ve dış yüzeylerini aşındırıcı olmayan bir deterjan ve yumuşak bir bez ya da süngerle silebilirsiniz. Deterjan kalıntılarını ya da su lekelerini önlemek için yüzeyleri iyice duruladığınızdan ve kuruladığınızdan emin olmalısınız. Dilerseniz yetkili servislerden temin edebileceğiniz yüzey temizleyiciler ile temizleme işlemini daha kolay bir hale getirebilirsiniz.

 

Aspiratör ve davlumbaz filtrelerinin bakımı da düzenli olarak yapılmalıdır. Tüm modeller metal bir yağ filtresine sahiptir. Bazı modellerde ise metal filtreye ek olarak bir de karbon filtre bulunur. Metal filtre temizlenerek tekrar kullanılabilir, fakat karbon filtrenin yenisiyle değiştirilmesi gerekir. Filtreler, cihazınızın alt yüzeyindeki kapağın arkasında bulunur. Cihazınızın kullanım kılavuzunu inceleyerek filtrelerin özelliklerini, konumunu ve nasıl söküldüklerini öğrenebilirsiniz.

 

Metal filtreyi 2 ayda bir temizlemelisiniz, fakat kullanım sıklığınıza göre bu süre kısalabilir. Metal filtrede biriken katmanlar temizlik yapmanızı zorlaştırıyorsa kirleri yumuşatmak için deterjan ya da yağ sökücü döktüğünüz bir kabı sıcak suyla doldurup filtreyi bu kabın içinde bir süre bekletebilirsiniz. Sonrasında filtreyi sünger ya da yumuşak bir fırçayla temizleyebilirsiniz. Dilerseniz metal filtreyi bulaşık makinesinde de yıkayabilirsiniz. Yıkama sonrasında filtreyi yerine takmadan önce tamamen kuruduğundan emin olmalısınız.

 

Karbon filtreler zamanla doygunluğa ulaşır ve yıkanarak tekrar kullanılamadıkları için yenileriyle değiştirilmeleri gerekir. Aspiratörünüzde karbon filtre bulunuyorsa ideal değişim süresi 4 ayda birdir; fakat değişim süresi, kullanım sıklığınıza göre kısalabilir.

 

Filtreleri çıkardıktan sonra cihazınızın iç kısmını da kontrol etmelisiniz. Uzun süre temizlenmemiş aspiratör ve davlumbazlarda yağ ve kir kalıntıları filtrelerden sızarak havalandırma kısmına doğru ilerleyebilir. Bu kısımda biriken kirleri aşındırıcı olmayan bir deterjan ve bir bez yardımıyla temizleyebilirsiniz. Temizlik sonrasında, filtreyi yerleştirmeden önce iç kısmın ve filtrenin tamamen kuruduğundan emin olmalısınız.